چاپ سیلک اسکرین چیست؟ 

چاپ سیلک اسکرین فرآیندی می باشد که ،تصویر طراحی شده با استفاده از توری و جوهر و پارو های مخصوص روی یک سطح چاپ می شود. در بیشتر مواقع این سطح ، شیشه ی کاغذ می باشد اما با استفاده از جوهرهای مخصوص چوب و فلز و پلاستیک نیز امکان پذیر است. این فرآیند را چاپ سیلک اسکرین یا سیلک اسکرین می نامند ،تمام مراحل کار به یک صورت می باشد اما امکان دارد در تهیه شابلون فقط ممکن است تفاوت داشته باشند. روش های تهیه شابلون: 1-استفاده از یک نوار خاص برای پوشاندن سطح مورئ نظر از تصویر 2-نقاشی شابلون روی توری با استفاده از مسدودکننده های خاص مثل لاک وچسب 3-استفاده از امولسیون های حساس به منظور تهیه شابلون چاپ سیلک اسکرین

چرا از چاپ سیلک استفاده می‌کنند:

اولین دلیل و مهم ترین دلیل این است که ،این روش در صنعت پارچه بسیار رنگ های واضح و کیفیت چاپ بیشتری دارد. دلیل بعدی این است که ،این امکان را به افراد می دهد که یک طرح را بدون این که هربار هزینه اضافه کنند می توانند چاپ کنند.این روش به چاپگران اجازه می دهند که طرح های پیچیده و چند رنگ را روی هر پارچه ای بتوانند چاپ کنند. البته این روش چاپ نیازمند تخصص بالا و تجربه کافی در تهیه شابلون ها و انتقال تصاویر به سطح مربوطه می باشد.    

تفاوت بین چاپ سیلک اسکرین و دیجیتال:

چاپ سیلک اسکرین یک فرآیند دستی است در حالی که چاپ دیجیتال با یک کامپیوتر پردازش ی شود و تمام مراحل به آن گفته می شود.چاپ سیلک اسکرین قابلیت اجرا و کنترل گامپوتر را ندارد به همین خاطر تفاوت زیادی با چاپ دیجیتال دارد.  

مزایای چاپ سیلک چیست؟

1-چاپ سیلک بر روی کلیه سطوح مسطح و مدور 2-هزینه های چاپ و تیراژ 3-تنوع کار با رنگها 4-کیفیت چاپ و شفافیت در چاپ  

معایب چاپ  سیلک:

1-نظافت تور بعد از چند چاپ لازم است زیرا رنگ در توری پر می شود و کیفیت کار پایین می آید 2-در چاپ واقعی که رنگ خوب پخش نمی شود اول باید لبه کاردتک کنترل شود و کاملا صاف شود و بعد فشار یک نواخت به هنگام چاپ رعایت شود. 3-گاهی رنگ به خوبی چاپ نمی شود و بعد از تجدید ممکن است شیا خراب شود. چاپ سیلک اسکرین

انواع چاپ سیلک دستی :

چاپ سیلک به دو روش کاربردی و هنری تقسیم می شود.در روش کاربردی تمام مراحل مثل چاپ آماده سازی انتقال طرح و مراحل تکثیر به دست کاربر انجام می شود.در روش هنری مشتری هیچ نقشی در طراحی آن ندارد و همه مراحل از قبل به دست هنرمند انجام شده.  

رنگ های کاربردی در چاپ سیلک اسکرین:

رنگ در چاپ سیلک اسکرین جزو ملزومات کار می باشد و برای هر اشیا رنگ مخصوص به آن استفاده می شود.   :بیشتر برای قطعات فلزی ، نایلون و جعبهPvcرنگ برای ظروف یک بار مصرف و پوشه های دکمه دار:Pp رنگ رنگ روغنی : برای نایلون و نایلکس و جعبه ولی دیر خشک می شود.  

چاپ سیلک انواعی مختلف دارد:

1-چاپ ترام 2-چاپ دستی 3-چاپ پلاستی زوم 4-چاپ با لاک برجسته  

چاپ سیلک در چه مواردی استفاده می شود:

چاپ روی پارچه شیشه تقویم
کارتن هدایای تبلیغاتی سر رسید
کیف و کفش کاور کت و شلوار جلد مدارک
 

کاربرد چاپ سیلک در صنعت:

ظروف غذا چرم خودرو سازی
ظروف چینی فیلتر هوا پلاستیک
کاشی ماشین لباسشویی کالاهای پزشکی
لنت خودرو بخاری لوازم ورزشی
بهداشتی سطل ماست مواد شوینده
ارایشی سطل روغن چاپ بادکنک
    چاپ سیلک اسکرین

مراحل انجام چاپ سیلک :

1-تهیه کردن نقشه و طرح 2-چاپ طرح مورد نظر روی کاغذ و پارچه 3-روغن کاری طرح مورد نظر 4-ماده سیلک را روی توری دستگاه میرزیم و مدتی صبر می کنیم تا خشک شود. 5-به طور دقیق طرح چاپ شده را روی دستگاه می چسبانیم. 6-چراغ بالای دستگاه را روشن می کنیم تا طرح به خوبی نشان داده شود. 7-تور را باآب می شوییم و 5 دقیقه صبر می کنیم تا خشک شود. 8-اشیا مورد نظر دا زیر دستگاه می گذاریم. 9-در  مرحله آخر که عمل چاپ را انجام دادیم اشیا را از زیر دستگاه بیرون می آوریم و می گذاریم تا خشک شود.      

چاپ سیلک اسکرین فرآیندی می باشد که ،تصویر طراحی شده با استفاده از توری و جوهر و پارو های مخصوص روی یک سطح چاپ می شود.

در بیشتر مواقع این سطح ، شیشه ی کاغذ می باشد اما با استفاده از جوهرهای مخصوص چوب و فلز و پلاستیک نیز امکان پذیر است.

این فرآیند را چاپ سیلک اسکرین یا سیلک اسکرین می نامند ،تمام مراحل کار به یک صورت می باشد اما امکان دارد در تهیه شابلون فقط ممکن است تفاوت داشته باشند.

1-چاپ سیلک بر روی کلیه سطوح مسطح و مدور

2-هزینه های چاپ و تیراژ

3-تنوع کار با رنگها

4-کیفیت چاپ و شفافیت در چاپ

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.