دسته‌بندی نشده

چاپ هولوگرام

چاپ هولوگرام چیست؟

برچسب چاپ هولوگرام یک نمای زیبا و سه بعدی است که علاوه بر زیبایی که دارد کارایی مهمی نیز دارد برچسب های هولوگرامی برای مقصد های امنیتی استفاده می شوند.

چاپ این توع بر چسب ها بسیار پیچیده است و نیاز به تکنولوژی دارد به همین خاطر است که جعل کردن هولوگرام بسیار ناممکن است و هر شخصی نمی تواند آن را انجام دهد.

چاپ هولوگرام

 چگونه ساخته می شود؟

برای ساختن  یک هولوگرام، ما به یک وسیله یا شخص نیاز داریم که می خواهند  آن را ضبط کنند. پرتو لیزر مستقیما روی جسم و محیط انداخته می شود. یک رسانه ضبط (محیط ضبط یا رسانه ضبط یک محیط فیزیکی است که دستگاه ضبط فکس روی تصویری از موضوع، نسخه دومی از آن را می سازد.) نکته قابل توجه دیگر در فرایند ساخت هولوگرام یک محیط روشن برای فعال شدن پرتوهای نوری تابیده شده است.

پرتو لیزر به دو قسمت یکسان تقسیم شده و با استفاده از آینه ها هدایت می شوند. یکی از پرتوهای متصاعد شده، پرتو روشنایی است که به سمت شی هولوگرافی حرکت می کند. برخی از نور از جسم در محیط ضبط منعکس می شود.

پرتوی دوم که به پرتو مرجع معروف است، روی محیط ضبط یا رسانه ضبط که بالا توضیح دادیم هدایت می شود. به این ترتیب، با پرتوی اصلی متصاعد شده هماهنگ می شود تا تصویری دقیق تر در محل هولوگرام ایجاد کند. محیط ضبط میتواند از مواد گوناگونی ساخته شود اما بطور کلی امروزه استفاده از فیلم عکاسی یا (photographic film) که از جنس پلی استر است، معمول ترین روش است.

بیشتر بخوانیم 🖇️ چاپ وید چیست؟

 

انواع چاپ هولوگرام:

هولوگرام به دو دسته تقسیم می شود :

1-چاپ هولوگرام تصویر ثابت 2-هولوگرام تصویر تکرار شونده 3-چاپ هولوگرام تصویر پنهان

هولوگرام طرح مخفی (concealed image hologram)

در این دسته ازچاپ  هولوگرام ها، طرح یا کد مورد نظر به صورت مخفی بوده و قابل مشاهده با چشم غیر مسلح نمی باشد. اگر شما اشعه مخصوص لیزر یا نور uv فرابنفش استفاده کنید، کد امنیتی شما قابل خواندن و مشاهده می باشد.

هولوگرام حرارتی (hot stamping)

هولوگرام های حرارتی معمولا در مقیاس وسیع و در شرایطی که چسبانیدن آنها با دست ممکن نیست، کاربرد دارند. این هولوگرام ها با استفاده از مواد درجه یک و تکنیک های چاپی مجگم و بسیار قوی تولید می شوند. این نوع از هولوگرام ها چسبندگی بالایی دارند  و نمی توان به راحتی آنها را از جا کند  و با حرارت زیادی  روی هر سطحی مانند پلاستیک، پی وی سی و … می توان نصب کرد.

هولوگرام های شفاف یا ترنسپرنت (Transparent)

از برچسب های هولوگرام شفاف وقتی  استفاده می شود که در کنار حفاظت و امنیت محصول، بخواهیم سطح زیر هولوگرام هم قابل تشخیص و مشاهده باشد. این هولوگرام ها با استفاده از مواد و چسب های با کیفیت و درجه یک ساخته شده اند و در اندازه ها و طرح های مختلفی می توان پیدا کرد.

 

هولوگرام دارای پوشش (Scratch)

هولوگرام های دارای پوشش یا اسکرچ، دارای نوعی پوشش به لحاظ امنیتی روی خود هستند تا کد یا اطلاعات زیر آن، به راحتی خوانده نشود. شما می توانید برای دسترسی به اطلاعات یا گارانتی و ضمانت محصول، اسکرچ روی آن را خراش دهید و کد زیر آن رابه راحتی بخوانید.

چاپ روی هم (overprinting)

این دسته از برچسب های هولوگرامی، هنگام کنده شده، عبارت VOID را روی سطح از خود به جای میگذارند.

هولوگرام سریال دار

این دست از ، مانند لیبل اموال دارای شماره سریالی 8 تا 10 رقمی است تا علاوه بر تامین امنیت کالا، امکان ردیابی و رهگیری مرسوله را هم فراهم سازد.

بیشتر بخوانیم 🖇️چاپ تامپو چه کاربردی دارد؟

 

هولوگرام نقش برگردان

این نوع دارای تصاویر یا نوشته هایی است که به محض برداشته شدن از روی سطح کالا، آن را از خود به جای میگذارد و از این لحاظ شباهت بسیاری به برچسب وید (VOID) دارد.

نوار های هولوگرامی

این نوار ها (Hologram Tape) به صورت رولی عرضه و معمولا برای پاکت نامه یا جعبه مقوایی های مهم استفاده می شوند. این دست از هولوگرام ها با دارای بودن کد های ریز و تصاویر متخلخل، امنیت بالایی برای مرسولات پستی یا نامه های مهم به همراه می اورند.

هولوگرام

ویژگی های برچسب هولوگرام های امنیتی

 • اولین و بزرگترین  ویژگی هولوگرام این است که  امنیت و هویت دارد. به طوری که شما به هیچ وجه نمی توانید از آن دوتا داشته باشید.
 • آن ها را نمی توان از روی محصول کند  و اصطلاحا تقلب کرد. چرا که هولوگرام ها بسته به جنسشان، یا تکه تکه می شوند و یا اثرشان روی جسم می ماند.
 • برچسب های هولوگرامی، بسیار مقاوم در برابر آب حرارت و گرما و سرما
 • قابلیت تولید در طرح های متنوع و سایز های دلخواه
 • در مجتمع چاپی عباسی امکان تولید و سفارش هولوگرام در طره های دلخواه وجود دارد.

کاربرد برچسب هولوگرام در صنایع

از برچسب های هولوگرامی در صنایع مختلفی استفاده می شود، نمونه ای از این صنایع عبارتند از:

 • صنایع مواد شیمیایی، شوینده و سموم صنعتی و خانگی
 • ساعت های لاکچری و جواهرات
 • مصالح ساختمان و همکاران آن
 • قطعات مهندسی و لوازم یدکی ماشین، هواپیما و قطعات صنعتی
 • کالاهای ورزشی، اسباب بازی ها و صنایع مرتبط
 • قطعات و لوازم برقی و الکترونیکی
 • برچسب های پوشاک و اکسسوری
 • گواهینامه های رانندگی و کارت های اعتباری
 • مجوز ها و تاییدیه های آموزشگاه های رسمی
 • اسناد امنیتی، اوراق قرضه، سند های مالی و…
 • لوازم جانبی لپ تاپ و کامپیوتر

کالاهای روزمره و مهمی که با هولوگرام دارای امنیت شده اند عبارتند از:

 • واحد پول هر کشور
 • کارت های اعتباری بین المللی
 • پاسپورت
 • اسناد حقوقی
 • اسناد
 • برچسب های دارای کد روی ماشین ها
 • گواهینامه های بین المللی رانندگی
 • پوشاک و لوازم جانبی
 • بلیط های مخصوص مراسم های مختلف

چاپ هولوگرام

سال هاست که از چاپ هولوگرام به عنوان یکی از مهم ترین و متداول ترین ابزار های تامین امنیت اسنادی مثل چک، اوراق بهادار و بلیت استفاده می ‌کنند.

در طی این سال ها با پیشرفت تکنولوژی شاهد اضافه شدن خصوصیات و ویژگی های بسیاری به هولوگرام ها بوده ایم که آن ها را به بهترین گزینه جهت حفظ امنیت مدارک و اسناد و جلوگیری از جعل آن ها تبدیل کرده است.

برای بسیاری از شرکت ها هولوگرام هایی طراحی شده اند که علاوه بر حفظ و تقویت هویت برند، امنیت آن ها در مقابل اقدامات کلاه برداری و جعل تضمین شده است. در مقاله پیش رو قصد داریم تا به طور کامل به معرفی چاپ هولوگرام پرداخته و آن را مورد بررسی قرار دهیم تا شما عزیزان بیش تر با آن آشنا شوید.

انواع هولوگرام

در قسمت قبل تا حدودی با چاپ هولوگرام آشنا شدیم و دانستیم که یکی از مهم ترین چاپ ها محسوب می شود. این نوع چاپ را می‌ توان به دو دسته هولوگرام تصویر ثابت و هولوگرام تصویر تکرار شونده تقسیم کرد. در هولوگرام تصویر ثابت شاهد نقش بستن یک تصویر یا لوگوی ثابت روی همه هولوگرام ها هستیم. در هولوگرام طرح ثابت از یک طرح اختصاصی استفاده می شود و مشتریان از این هولوگرام جهت حفظ امنیت اسناد شرکتی خود استفاده می کنند.

هولوگرام تصویر تکرار شونده چاپ روی یک رول کاغذی می باشد که تصویری در آن تکرار شده تا یک الگوی خاص به وجود آید. مزیت این هولوگرام این است که می‌ توان به آسانی یک شکل خاصی را از دل آن بیرون کشید و در نتیجه تنوع این نوع نسبت به هولوگرام تصویر ثابت بالا تر می باشد. جالب است بدانید که هزینه چاپ هولوگرام فقط بر دوش یک مشتری نیست و بین چند سفارش تقسیم می ‌شود تا برای شرکت ‌ها و کاربران نه چندان بزرگ مقرون به صرفه باشد. هر یک از دو گروه گفته شده را می توان از لحاظ گرافیکی به دسته های مختلفی تقسیم کرد.

برای نمونه می توان به چاپ هولوگرام دو بعدی اشاره کرد. این چاپ برای تصویر دو بعدی ثابت بوده که با تغییر دادن موقعیت آن نسبت به منبع نور می توان رنگ آن را تغییر داد. چاپ هولوگرام سه بعدی نیز وجود دارد که با افزودن بعد سوم لایه های موجود در طراحی و چاپ هولوگرام عمق پیدا می‌ کنند. نوع دیگر چاپ ترکیبی از یک تصویر ثابت دو بعدی و عمق سه بعدی می باشد. این نوع چاپ هولوگرام تا حد زیادی به چاپ هولوگرام های دو بعدی شبیه است؛ با این تفاوت که جزئیات به کار رفته در آن ها پیچیده تر بوده و از میان آن می‌ توان به ریز متن های میکرو اشاره کرد.

امروزه چاپ هولوگرام به گونه ای طراحی می شود که بعضی از رنگ های به کار رفته در آن با تغییر زاویه دید بیننده ثابت و بدون هیچ تغییری باقی بمانند و تنها برخی از آن ها تغییر کنند. استفاده از این چاپ هولوگرام از بهترین روش‌ها جهت پیش گیری و مبارزه با جعل اسناد می باشد.

هولوگرام دو بعدی و سه بعدی از رایج ترین نوع هولوگرام بوده که در آن دو یا چند تصویر به کار رفته که با تغییر زاویه دید یکی از این تصاویر قابل رویت هستند. همچنین یک افکت چند رنگی چند سطح خاص و منحصر به فردی را خلق می ‌کند. در این حالت فرد گمان می کند یک یا دو لایه گرافیکی روی سطح هولوگرام شناور شده و هولوگرام دارای عمق می باشد. نوع دیگر چاپ هولوگرام تصاویر پنهان می باشد که در زوایای خاصی قابل مشاهده هستند.

برای نمونه می توان به ریز متن های نانو و میکرو اشاره کرد. با استفاده از این روش می ‌توان متن هایی را با سایز های مختلف ۵۰ تا ۱۵۰ میکرون در دل هولوگرام های ماتریس نقطه ای ایجاد کرد. توجه داشته باشید اگر سایز متن از ۵۰ میکرون کم تر باشد عنوان ریز متن نانو به آن داده می‌ شود که جهت مشاهده آن به میکروسکوپ احتیاج دارید. این ابزار برای پنهان کردن نوشته های روی هولوگرام بسیار خوب است. چاپ هولوگرام تصویر وارونه می باشد که در واقع افکت دو یا سه کاناله از هولوگرام های دو بعدی و سه بعدی است که در زوایای دید مختلف تصویر های متفاوتی را ایجاد می‌ کنند. ترکیب تصاویر دو بعدی و سه بعدی و وارونه یک افکت تصویر بسیار حیرت آوری را به وجود می آورد.

با استفاده از دستگاه مخصوص می ‌توان اعتبار و اصالت هولوگرام های حاوی تصاویر پنهان را مورد بررسی قرار داد. یکی از مهم ترین انواع این چاپ ها هولوگرام متحرک است. در نوع متحرک بخش ‌هایی به کار رفته که فقط با استفاده از دستگاه لیزر می توان آن ها را رویت کرد. زمانی که دستگاه لیزر روی سطح هولوگرام حرکت می ‌کند تصاویر متحرک روی صفحه نمایان می شوند.

هزینه چاپ هولوگرام

تا این قسمت از مقاله به طور کامل با چاپ هولوگرام آشنا شدیم و آن را مورد بررسی قرار دادیم. حال می خواهیم به هزینه چاپ هولوگرام بپردازیم. با حرکت دادن دستگاه اعتبار سنج چاپ هولوگرام تصاویر معینی نمایان می شوند که می تواند تصاویر پنهان را به عنوان بخشی از چاپ هولوگرام مورد استفاده قرار داد.

ابعاد و رنگ هولوگرام قیمت ثابتی دارد که به سفارش شما بستگی دارد. همچنین نوع ساده و رنگ نقره ای بهترین و ارزان ترین انتخاب می باشد. رنگ طلایی، سبز، یاسی و غیره نیز وجود دارند که کمی گران تر هستند. یکی از عواملی که می ‌تواند روی هزینه و قیمت چاپ هولوگرام تاثیر بگذارد تیراژ این چاپ می باشد. توجه داشته باشید که هرچه تیراژ کار شما بیش تر باشد؛ هزینه های جانبی و هولوگرام مانند ویرایش قالب برش و غیره افزایش پیدا می کند.

در ابعاد چاپ هولوگرام دو قسمت می ‌تواند تاثیر گذار باشد. تولید مستر یا کلیشه هولوگرام به این معنی است که میزان تابش لیزر به ابعاد و برچسب شما بستگی دارد. مواد تولید نیز مانند فول چسب و کاغذی که مورد استفاده قرار می گیرد می تواند روی قیمت تاثیر گذار باشد. همان طور که گفته شد چاپ هولوگرام سال ‌هاست که یکی از به مهم‌ ترین ابزار های تامین امنیت اسنادی تبدیل شده است.

پس شما نیز برای حفظ و تقویت هویت برند و امنیت آن ها در برابر کلاه برداری و اقدامات جعل باید حتماً از چاپ هولوگرام استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *