مقالات

چاپ تامپو

چاپ تامپو چیست؟

چاپ تامپو یکی از کم هزینه ترین و ساده ترین روش های چاپ می باشد ک به راحتی می توان روی تمام سطوح های متفاوت چاپ کرد. سطوحی مانند : صاف، گرد، منحنی و محدب این نوع چاپ برای چاپ های تیراژ پایین یا هدایای تبلیغاتی بسیار مناسب می باشد.یکی از ویژگی های چاپ تامپو این است که میتوان به راحتی 2 الی 3 رنگ را استفاده کرد فقط نکته ای که وجود دارد این که حتما باید از پد های مخصوصی استفاده کرد.

خدمات چاپ تامپو

تاریخچه چاپ بالشتکی یا چاپ تامپو دستی

تاریخچه چاپ بالشتکی به دوران باستان بازمی‌گردد. در چین باستان از مهرها و قالب‌های چوبی برای چاپ روی پارچه‌ها و مواد دیگر استفاده می‌شد. اما تکنیک مدرن چاپ بالشتکی در قرن 19 و 20 میلادی توسعه یافت. در اواخر قرن 19به تدریج تکنیک تامپو تکامل یافت.

در این روش که مهر تامپو از لاستیک سخت تهیه می‌شد به علت انعطاف‌پذیری و قابلیت تطابق با سطوح مختلف به عنوان یک روش چاپ نوین و کارآمد معرفی شد. در سال‌های بعد با پیشرفت تکنولوژی فرآیند چاپ تامپو بهبود یافت و تبدیل به یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای چاپ صنعتی و تجاری شد.

چاپ تامپو یک روش چاپ صنعتی است که از آن برای چاپ روی اشیاء صاف، غیرصاف، منحنی و … استفاده می‌شود. این روش ابتدا در دهه 1960 توسط شرکت تامپو پرینت آلمان توسعه یافت و به سرعت مورد استقبال صنایع مختلفی نظیر صنایع خودروسازی، پزشکی، تبلیغاتی، اسباب‌بازی‌ها و سایر صنایع قرار گرفت.

ویلفرد فلیپ (Wilfried Philipp) به عنوان پدر چاپ پد نامیده می‌شود و نام شرکت TAMPOPRINT با فرآیند چاپ پد گره خورده است. این شرکت در سال 1956 تأسیس شد و سنگ بنای چاپ پد صنعتی با اختراع پد سیلیکونی در سال 1968 گذاشته شد. نقطه شروع این نوآوری ادعای فیلیپ برای چاپ جوهر بر روی وسایلی بود که دارای انحنا هستند.

 فرآیند چاپ بالشتکی یا تامپو

فرآیند چاپ بالشتکی (تامپو) با استفاده از یک المان بالشتکی به نام “تامپو” یا “تمپلت” انجام می‌شود. این فرآیند به کمک فشار، رنگ را به سطح مورد نظر منتقل می‌کند. در زیر فرآیند چاپ تامپو را به‌صورت جزئی‌تر توضیح می‌دهیم:

طراحی تمپلیت

ابتدا برای چاپ، نقشه یا طرح مورد نظر را روی تامپو یا تمپلت (که از جنس لاستیک یا سیلیکون است) طراحی می‌کنند. این تمپلت می‌تواند یک نماد، لوگو، متن یا طرح‌های دیگر باشد.

آماده‌سازی سطح

سطحی که می‌خواهیم روی آن چاپ کنیم، باید مناسبت و آماده‌ چاپ باشد. این مرحله شامل تمیز کردن و از بین بردن چربی‌های روی سطح چاپ است.

انتقال رنگ از تمپلت

تمپلتی که با رنگ مورد نظر پوشش داده شده است، روی سطح قرار می‌گیرد سپس با اعمال فشار به تمپلت، رنگ از روی تمپلت به سطح منتقل می‌شود.

خشک‌کردن رنگ

پس از انتقال رنگ به سطح نیاز است رنگ خشک شود. این مرحله به طور معمول با استفاده از هوای گرم یا اشعه ماوراء بنفش انجام می‌شود.

چاپ تامپو

نحوه کار دستگاه چاپ تامپو؟

نحوه استفاده چاپ تامپو بسیار شبیه به دستگاه مهر می باشد یعنی ابتدا روی پد ژلاتینی حک می کنیم و سپس دستگاه به صورت تمام اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک روی سطح انتقال می یابد.

اجزای دستگاه چاپ تامپو

یک دستگاه چاپ تامپو معمولی از چندین جزء ضروری تشکیل شده است، از جمله:

صفحه کلیشه

این صفحه فلزی یا پلیمری با آثار هنری حکاکی شده یا حکاکی شده است. جوهر را برای فرآیند چاپ نگه می دارد.

جام جوهر

فنجان جوهر کلیشه را در خود جای داده و میزان جوهر چسبیده به صفحه را کنترل می کند.

پد چاپ

پد چاپ جزء میانی بین کلیشه و شیء در حال چاپ است.

نمونه چاپ تامپو

پد چاپ تامپو چیست ؟

پد چاپ تامپو یکی از مهم ترین اجزای می باشد که انتقال طرح از کلیشه به کالا را وظیفه دارد. این پدها از جنس سیلیکون می باشند و شکل و فرم های مختلفی دارند که به نوع کالا بستگی دارند. به طور کلی این پد به سه دسته تقسیم می شوند: پد سخت: برای قطعات محکم و سخت پد های معمولی: بیشترین استفاده را دارند و روی تمام سطوح استفاده می شوند. پدهای نرم: برای مخصوص کالا های بسیار ظریف مثل تخم مرغ می باشد. عمر پد ها معمولا تا هزارتا چاپ می رسد.

چاپ بالشتکی

جوهر چاپ پد

جوهر چاپ پد نوعی جوهر است که برای چاپ با استفاده از تکنولوژی چاپ پد (Pad Printing) استفاده می‌شود. این نوع چاپ برای انواع سطوح صاف، غیرصاف، منحنی و … مناسب است. این تکنولوژی اصطلاحاً به عنوان چاپ پد شناخته می‌شود زیرا از یک پد آغشته به جوهر استفاده می‌کند تا تصویر یا الگوی مورد نظر را از صفحه چاپ به سطح مورد نظر منتقل کند.

با توجه به اینکه این چاپ بر روی چه محصولی با چه جنسی چاپ می‌شود از انواع جوهر‌ها استفاده می‌گردد. توجه داشته باشید که ترکیب دقیق جوهر‌ها ممکن است بسته به نوع سطح و ماده‌ای که قرار است بر روی آن چاپ شود، متفاوت باشد و از طرفی تولیدکنندگان مختلف ممکن است از ترکیبات متفاوتی استفاده کنند.

چگونه از پدها نگهداری کنیم؟

1-برای تمیز کردن حتما باید از چسب شیشه ای استفاده شود. 2-دور از اشیا تیز بماند که خراش داده نشود 3-پس از اتمام کار پد را از دستگاه دور نگه داریم. 4-رنگ ها حتما سفید و قرمز و ابی باشد 5-انتخاب سایز پد نسبت به کالا

انواع چاپ تامپو دستی

تامپو

 چاپ بالشتکی به  انواع زیر تقسیم می‌شود:

تک رنگ

چاپ تک رنگ با استفاده از یک رنگ و یک پد صورت می‌گیرد.

دو رنگ

چاپ دو رنگ با استفاده از دو رنگ مختلف و دو پد انجام می‌شود.

سه رنگ

این نوع چاپ شامل استفاده از سه رنگ و سه پد برای انتقال طرح‌های چاپی است.

چهار رنگ مجزا

در این روش از چهار رنگ جداگانه و چهار پد برای چاپ استفاده می‌شود.

چهار رنگ به صورت ترکیبی (CMYK)

در این نوع چاپ از مدل رنگی CMYK (سیان، زرد، مغناطیسی و سیاه) استفاده می‌شود تا با ترکیب این چهار رنگ، تنوع رنگی بیشتری ایجاد شود.

چاپ بالشتکی روی شیشه: چاپ تمپو (Tamposi Printing) یکی از روش‌های چاپ بر روی شیشه است. این روش چاپ، مخصوصاً برای چاپ روی اشیاء کوچک و منحنی استفاده می‌شود، مانند لوگوها، برندها، و نشانه‌ها روی لیوان‌ها، پارچه‌ها، اسباب‌بازی‌ها و ظروف دیگر.

کاربردهای چاپ تامپو

چاپ تامپو به دلیل سازگاری و خروجی با کیفیت در صنایع مختلف کاربرد گسترده ای پیدا می کند:

مصارف صنعتی و تجاری

چاپ تامپون به طور گسترده در بخش صنعتی برای علامت گذاری قطعات، دستگاه های الکترونیکی و قطعات خودرو استفاده می شود.

انواع چاپ تامپو

کاربردهای پزشکی و دارویی

در زمینه پزشکی، چاپ تامپو برای چاپ بر روی دستگاه های پزشکی، سرنگ ها و ابزار جراحی استفاده می شود.

مواد تبلیغاتی و تبلیغاتی

تکنیک چاپ معمولا برای چاپ لوگو، طرح و پیام های تبلیغاتی روی خودکار، جاکلیدی و سایر اقلام تبلیغاتی استفاده می شود.

کارایی چاپ تامپو روی چاپ پارچه

در جهان امروز چاپ روی پارچه به یک صنعت سود آور تبدیل شده است و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین رشته ای برای چاپ روی پارچه به وجود آمده تا به این طریق کارشناسانی با سواد وارد این حوزه شوند. این نوع چاپ دارای ویژگی های گوناگونی است که در ادامه این مطلب قصد توضیح جامع و کامل در رابطه با آن را داریم. در چاپ بر روی پارچه ، هر نوع طرحی به راحتی قابل ایجاد روی پارچه می باشد و طرح ها با توجه به مد روز و نوع پارچه انتخاب می شوند. در صنعت لباس از این نوع چاپ روی روسری، شال، تی شرت، مانتو و … استفاده می شود که به این ترتیب لباس هایی با طرح های متنوع تولید خواهد شد تا برای هر نوع سلیقه ای مناسب باشد. دنیا بدون این نوع چاپ از نقش و نگار و طرح های گوناگون خالی می شود و تصور آن غیر ممکن خواهد بود، چرا که امروزه به هر پارچه ‌ای که بنگریم طرح‌های منحصر به فردی را در آن مشاهده می کنیم که به زیبایی پارچه می افزاید. از چاپ روی پارچه در انواع لباس کودکان نیز استفاده شده و طرح هایی فانتزی روی این لباس ها ایجاد می شود که باعث افزایش علاقه کودکان به لباس شان خواهد شد. با توجه به اینکه صنعت چاپ به خصوص در چاپ روی پارچه بسیار پر کاربرد است، بسیاری از افراد به این صنعت علاقه مند شده ‌اند.

صنعتی سودآور به نام چاپ پارچه

شما می توانید چاپ روی رول های بزرگ پارچه یا پارچه هایی در ابعاد کوچک که بیشتر برای تولید شال و روسری هستند را به این مجموعه بسپارید و در نهایت پارچه های دارای نقش ها و طرح های گوناگون را تحویل بگیرید، همچنین در صورتی که علاقه مند به ایجاد یک کارگاه کوچک چاپ هستید و یا تولید کننده رول های بزرگ پارچه می باشید، می ‌توانید انواع دستگاه چاپ روی پارچه را از مجموعه عباسی تهیه نمایید و با استفاده از آن ها طرح های زیبایی روی پارچه ایجاد کنید و سود مجموعه تولیدی خود را چند برابر کنید.

چاپ بالشتی

همان طور که گفته شد طرح هایی به وسیله این نوع چاپ روی پارچه ایجاد می شود که به زیبایی آن می افزاید.

در مجموعه عباسی شما می توانید تمامی مراحل طراحی را به کارشناسان و طراحان مجرب این شرکت بسپارید و طرح هایی متنوع و گوناگون را روی پارچه های خود ایجاد نمایید. علاوه بر آن چاپ عکس یا چاپ لوگو روی پارچه به وسیله دستگاه های چاپ این مجموعه به راحتی امکان پذیر است.

همچنین در صورتی که شما تولید کننده تیشرت و کلاه هستید می ‌توانید از چاپی ست و هماهنگ با هم روی این لباس ها استفاده کنید تا فروش محصولات خود را بیشتر نمایید. چرا که امروزه جوانان علاقه مند به پوشیدن لباس هایی با طرح های ویژه، زیبا و همچنین هماهنگ با یکدیگر هستند.

عیب یابی و تعمیر و نگهداری چاپ تامپو

در حالی که چاپ تامپو به طور کلی قابل اعتماد است، ممکن است برخی مشکلات در طول فرآیند چاپ ایجاد شود.

مسائل رایج در چاپ تامپو: چاپ های ناهموار یا تکه تکه،خونریزی یا لکه شدن جوهر،کیفیت رنگ ناسازگار

سایر کاربرد های این چاپ عبارت اند از

 • چاپ روی اسباب بازی ها
 • چاپ روی ظروف
 • چاپ روی لوازم یدکی
 • چاپ روی لوازم ورزشی

قیمت چاپ تامپو

هزینه و قیمت چاپ تامپو نسبت به بقیه چاپ ها بسیار ارزان تر است و می توان راحت هم با چاپ با تیراژ بالا و هم تک تیراژی چاپ کرد. قیمت پایین چاپ تامپو به دلیل این که محدودیتی برای چاپ ندارد و با هر تعداد تیراژ می توان چاپ کرد و روی تمام محصولات چاپ می شود ارزان است .

چاپ تامپو

مطالب مرتبط:

چاپ دیجیتال در تهران

مرکز چاپ هولوگرام

چاپ برچسب رنگی 

سوالات متداول

چاپ تامپو به شکلی است که امکان چاپ آسان تصاویری مانند لوگو و تصاویر با وضوح بالا روی اجسام سه بعدی را میسر میسازد.فرآیند چاپ تامپو به صورت کلی ساده است و پیچیدگی خاصی ندارد. در آغاز هر پروسه چاپ در ابتدا جوهر روی کلیشه اعمال میشود و پاک کردن جوهر اضافی نیز به وسیله تیغه هایی صورت میگیرد.

انجام این کار باعث میشود که جوهر به درون فرو رفتگی های کلیشه که شامل تصویر مورد نظر برای چاپ است نفوذ پیدا کند. زمانی که لایه رویی رنگ با هوا تماس پیدا میکند حالتی چسبناک به خود میگیرد سپس پد سیلیکونی و کلیشه در تماس با یکدیگر قرار خواهند گرفت.

با انجام این فرآیند تصویر مورد نظر به پد انتقال پیدا میکند. در این مرحله بازه زمانی تماس این دو قطعه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مرحله بعدی آخرین مرحله فرآیند چاپ تامپو است که در آن پد سیلیکونی با سطح مورد نظر در جهت چاپ تماس پیدا میکند و این پروسه موجب میشود که رنگ به سطح چاپ منتقل گردد و در نهایت چرخه چاپ تکمیل شود.

1.پلاستیک  2.فلز  3.چینی  4.سی دی   5.ظروف pet

1.پدهای سیلیکونی نرم: این پدها بیشتر برای استفاده در قطعات نازک و نرم مورد استفاده قرار میگیرند تا در زمان کار قطعه دچار آسیب دیدگی نشود.

2.پدهای سیلیکونی معمولی: این پدها بیشترین کارایی را دارند و میتوان از آن ها در چاپ همه قطعات بهره برد.

3.پدهای سیلیکونی سخت: ازپدهای سیلیکونی سخت در چاپ قطعات سخت استفاده میکنند تا امکان پاره شدن آن ها کاهش پیدا کند.

شابلون تامپو همانطور که پیش تر اشاره کردیم یکی از قسمت های مهم این نوع چاپ می باشد و برای چاپ طرح انتخابی روی اجسام مختلف میتوان از آن بهره گرفت.

برای آماده سازی اولیه کلیشه تامپو باید از یک سمباده نرم استفاده کنید و با بهره گیری از آن سطح مورد نظر را به طور کامل پاکسازی نمایید تا کاملا صاف و عاری از هر گونه آلودگی شود.لازم به ذکر است که بر اساس میزان استفاده از کلیشه باید آماده سازی سطح را انجام دهید.

این کار را باید تا زمانی ادامه دهید که وقتی کلیشه را رو به نور میگیرید هیچ آلودگی در آن مشاهده نگردد. برای رفع آلودگی و چربی گیری کلیشه میتوان از ماده ای به نام مل نیز استفاده نمود. این ماده دارای ساختار قلیایی است و به صورت کامل میتواند چربی های سطح کلیشه را از بین ببرد.

در چاپ تامپو به علت اینکه قطعات اشکال مختلفی دارند به ساخت فیکچر نیاز است تا قطعه مورد نظر روی دستگاه ثابت گردد و بتوان همه چاپ ها را در یک نقطه انجام داد.

بله، چاپ تامپو به دلیل دارا بودن تامپون انعطاف پذیر لاستیکی سیلیکونی که می تواند با اشکال مختلف مطابقت داشته باشد، برای چاپ روی سطوح ناهموار و نامنظم ایده آل است.

4 دیدگاه در “چاپ تامپو

 1. رضا گفت:

  چاپ تامپو بر روی انواع پارچه کیفیت بالای داره

 2. فاطیما گفت:

  ممنونم خیلی کامل و مفید بود

 3. علی علیزاده گفت:

  با سلام خسته نباشید.
  چاپ تامپو روی ماگ به صورت دائمی میمونه؟

  1. arsaadmin گفت:

   سلام وقتتون بخیر بله چاپ تامپو روی ماگ با رنگ یووی به صورت دائمی ماندگاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *